Forum o The Sims, zde můžete mluvit o všem ohledně The Sims 1, 2 a 3. Najdete tu plno rad, cheatů, návodů a když nás bude více tak plno soutěží a příběhů.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  HledatHledat  RegistraceRegistrace  Seznam uživatelůSeznam uživatelů  Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  Přihlášení  

Share | 
 

 Začíname s oblečením : Krok za krokom k prvému tričku

Goto down 
AutorZpráva
Luana
Spolehlivý učitel
avatar

Poeet p?íspivku : 1842
Age : 26
Registration date : 04. 01. 07

PříspěvekPředmět: Začíname s oblečením : Krok za krokom k prvému tričku   27.06.08 23:10

Tutoriál som pôvodne napísala pre stránku thesims2.sk (odpovedať tutoriálom je jednoduchšie ako každý deň odpisovať na niekoľko súkromných správ), ale keďže je to moja práca, dám ho aj sem. Neviem presne, kde to hodiť, takže ak som sa netrafila, Leia premiestni to Dávám ti dar

Tvorba oblečenia pre začiatočníkov : Krok za krokom k prvému tričku


I. Úvod : Čo sa nám zíde
- Body Shop (automaticky sa inštaluje spolu s hrou)
- ľubovoľný obrazový editor (Maľovanie, Photoshop a iné. Prakticky všetko, v čom môžete upraviť obrázok)

Body Shop (ďalej len BS) nájdeme po kliknutí na Štart -> Programy -> EA Games -> The Sims 2 -> The Sims 2 Body Shop


!! BS spúšťajte z priečinka s posledným vydaným datadiskom !!

II. Technická stránka veci : krok za krokom ku vlastnému oblečeniu

Krok 1
Spustíme si BS a zorientujeme sa v úvodnej obrazovke. Dva nadpisy hore hlásajú “Vytvoriť simíkov“ a “Vytvoriť súčasti“. Tvorba simov nás momentálne trápiť nebude, a tak zvolíme “Vytvoriť súčasti


Ocitneme sa v nasledujúcom menu. Máme dve možnosti :
Vytvoriť nový projekt – začať tvoriť nové oblečenie (zvolíme)
Načítať uložený projekt – umožňuje pokračovať v už začatom projekte (sem sa ešte dostaneme).


Voľba “Vytvoriť nový projekt“ roztvorí menu s troma možnosťami : pre genetiku (vlasy, oči, koža), doplnky (obočie, okuliare, fúzy, líčenie) a napokon oblečenie.


Krok 2

Rozklikneme voľbu oblečenie a ocitneme sa prostrediu podobnému tvorbe sima. Upraviť však nič nejak výnimočne nemôžeme, figurína je tu len na tvorbu oblečenia.
V menu si teda vyberieme cieľové oblečenie a figurínu “oblečieme“.

Pod výberom oblečenia sa nachádzajú dve tlačítka. Krížik pre odchod a tlačítko na exportovanie. Exportujme teda.

Pred nami sa objaví tabuľka na zadanie názvu nášmu projektu. Môžeme náš budúci výtvor nazvať prakticky ľubovoľne, ale odporúčam niečo, čo výtvor vystihuje. Potvrdíme a tým tričko exportujeme z hry na miesto “My Document/EA Games/Projects/MojePrveTricko“ (MojePrveTricko = názov výtvoru).
Exportovaním z hry sa pôvodné oblečenie nezničí, vytvorí sa kópia.


Krok 3
Skutočná tvorba začína zhruba v tomto momente. BS nevypínajte, ale zhodťe dolu na lištu, aby vám nezavadzal. Ešte sa nám zíde.
Ako prvé navštívime adresu “My Document/EA Games/Projects/MojePrveTricko“ a zistíme, že sa nám v počítači zjavili štyri súbory – jeden neznámy a tri obrázky. (Občas sa stáva, že len dva – nie je to vaša vina, niektoré oblečenia tretí súbor nemajú)
Nás bude momentálne zaujímať len prvý, ktorý má názov top~stdMatBaseTextureName.

Podrobnejšie si funkciu týchto súborov vysvetlíme neskôr, v druhej časti. Zatiaľ nám stačí vedieť, že súbor top~stdMatBaseTextureName nesie textúru oblečenia = to, ako oblečenie vyzerá na pohľad.


Súbor si otvoríme v nejakom grafickom editore. Ja používam Photoshop, ale skutočne stačí aj Maľovanie.
Nateraz nám postačí, aby sme pochopili jednu základnú vec : Čokoľvek teraz na obrázok nanesieme, objaví sa neskôr na tričku.


V tomto návode nebudeme kresliť, ale nájdeme si na internete vhodný obrázok a prilepíme. Napríklad logo The Sims 2 dopredu a logo EA dozadu.

Keď sme hotoví, súbor uložíme na adresu "My Document/EA Games/Projects/MojePrveTricko/top~stdMatBaseTextureName" a prepíšeme súbor pôvodný. Čo sa týka formátu, používajte koncovku bmp.

Vrátime sa späť do BS. Všimnite si nenápadné tlačítko dole.


Po jeho stlačení si BS opätovne prečíta tri súbory (na slabších počítačoch môže chvíľku trvať) a aplikuje vykonané zmeny. Tadá !III. Záver : Importovanie oblečenia do hry

Na záver môžeme vyplniť popis oblečenia dole. Nie je to povinné, ale tvorcovia tam zvyknú písať svoje meno a adresu stránky. Jednak to uľahčuje orientáciu v hre, pokiaľ potrebujete zistiť, odkiaľ oblečenie pochádza, a jednak je to malá prevencia proti kradnutiu.
Dôležitá vec sú kategórie, pri drvivej väčšine sa vám ponúknu možnosti, podľa ktorých môžeme oblečenie zaradiť.
Ak sme hotoví, importujeme oblečenie do hry.


Pokiaľ spustíme hru, alebo len tvorbu sima v BS, oblečenie nájdeme v príslušnej zaradenej kategórií.

Pokiaľ sa nám na oblečení niečo nepáči, alebo sa rozhodneme upravovať ho neskôr, odídeme druhým tlačítkom, krížikom. Projekt sa automaticky uloží. Nájdeme ho na obrazovke "Načítať uložený projekt", ktorú som už spomínala.


Nachádza sa tu obrazovka s už vytvorenými položkami. Nájdeme si tú našu, klikneme dolu na Načítať vybraný projekt a pokračujeme tam, kde sme pri tvorbe naposledy skončili.

_________________

I believe I can fly
I believe I can touch the sky
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi http://www.luanasims.wz.cz/
Luana
Spolehlivý učitel
avatar

Poeet p?íspivku : 1842
Age : 26
Registration date : 04. 01. 07

PříspěvekPředmět: Re: Začíname s oblečením : Krok za krokom k prvému tričku   26.01.09 16:14

ČASŤ 2.
Tvorba oblečenia pre mierne pokročilých : Využívanie textúry, alphy a mapy

V predchádzajúcom návode sme si bežne spomenuli, že s exportovaním oblečenia sa nám na adrese “My Document/EA Games/Projects/Názov_Vášho_Projektu“ vytvoria tri súbory. Teraz si ich rozoberieme podrobnejšie a naučíme sa, ako ich pri vytváraní oblečenia efektívne využiť.

I. Teória
Začneme tým, že si vytvoríme nejaké oblečenie. Postup poznáme z predchádzajúceho návodu, dostaneme sa na túto obrazovku, ktorá nasleduje po pomenovaní súboru. Ja som tento nazvala MojePrveSaty

Zájdeme si na adresu uložených súborov. Kto by nevedel, je napísaná na predchádzajúcom obrázku : Vaše textury byly uloženy do :. V tomto priečinku sa ukladajú všetky projekty z BodyShopu, môžete tam vidieť napríklad súbor MojePrveTricko, ktorý poznáme z minulého tutoriálu.

O čo ale teraz ide sú tri obrázkové súbory :

1). Texture
Názov súboru : top~stdMatBaseTextureName

Tento súbor nesie informáciu ako oblečenie vyzerá. Či je modré, zelené, oranžové, alebo fialové so žltými hviezdičkami. Môžeme doň ľubovoľne kresliť.

2). Alpha
Názov súboru : top~stdMatBaseTextureName_alpha

Okolo celého tohoto súboru stačí pochopiť dve veci :
1 - TO, čo je BIELE, je na oblečení VIDNO
2 - TO, čo je ČIERNE, na oblečení NEVIDÍME

3). Map
Názov súboru : top~stdMatNormalMapTextureName

Čo je tretí súbor sa vysvetľuje trochu ťažšie.
Tretí súbor nesie informáciu o výške a hĺbke oblečenia - čím belší odtieň, tým viac "vystupujúce" a čím tmavší, tým viac "vtlačené".

Stručný úvod máme za sebou, hurá do tvorenia.

II. Prax
Začneme s texturou. Naša prvoradá úloha je si aspoň predstaviť, čo chceme dosiahnuť. Pri prvom oblečení si to zrejme nepredstaví nikto, takže sa uchýlime k jednoduchšiemu riešeniu.
Na stránke http://images.google.sk/images?q=stripes&gbv=2&hl=sk&sa=G&imgsz= nájdeme hneď niekoľko použiteľných textúr. Vertikálne (zvislé) pásiky sú neobyčajne vhodné.
Vyberieme si textúru (v mojom prípade to bol akýsi vankúš), uložíme si ju niekam do počítača (ešte sa môže zísť) a prilepíme do súboru.
Obrázok vhodne umiestnime tak, aby prekryl pôvodnú textúru.

Uložíme, a pomocou obnovenia náhľadu si náš výtvor pozrieme.
Ale ajajáj - na šatách sú stále viditeľné zvyšky pôvodných šiat! Prečo?

Vráťme sa späť ku definícií súboru Texture. !! To, čo novou textúrou neprekryjeme, ostane nezmenené. Súbor Texture zobrazuje na šatách presne to, čo má v sebe zakreslené. !!
Ak teda chceme krásne nové šaty, prekryjeme v texture všetko. Pri jednoduchom oblečení ako je toto môžeme schovať celý pôvodný obrázok.Kto je spokojný, môže oblečenie importovať do hry; kto nie je, môže sa ešte skúsiť pohrať s topánkami v dolnej časti súboru.
My si teraz otvoríme druhý súbor, alphu.
Dajme tomu, že sa nám na šatách nepáčia ramienka, a predný tvar výstrihu.
Alpha súbor je niečo ako strih na šatách, nuž teda zo strihu odstránime - začiernime - nechcené časti. Platí to, čo je biele.

Uložíme, a pomocou obnovenia náhľadu sa na náš výtvor pozrieme v BS.

Pri práci so súborom alpha môže dojsť ku niektorým nepekným efektom, spôsobeným meshmi. Ku tomuto sa vyjadrím neskôr, v ďalšej časti.

Čo sa týka tretieho súboru - Mapy - v maľovaní sa editovať nedá. Práca s ňou sa vysvetľuje neobyčajne ťažko, a najlepšie je skúsiť si to sám.
Mapu si otvoríme v nejakom editore s výnimkou Maľovania. Jedinou podmienkou je, aby nám editor podporoval kolorizáciu.
Obrázok z Texture si SKOPÍRUJEME do Mapy.

A teraz - podľa zvoleného editora - nájdeme v úpravách upravovanie farebnosti.

Farby obrázka nastavíme do odtieňov šedej. Či sa viac prikloníme ku čiernej, alebo bielej, je na nás. Čím černejší súbor bude, tým HLBŠIE do tela sima bude oblečenie "vnorené", a čím svetlejšia plocha, tým viac "vyduté".

Môžeme sa na to pozrieť v hre - šaty simky sa nám krásne prispôsobili zmenám v Mape.

Hoci to pri niečom takomto na prvý pohľad ani poznať nie je, garantujem, že čím zložitejšia textúra, tým viac a viac sa vplyv mapy objavuje.

III. Záver
Sme už konečne spokojní? V tom prípade importujeme oblečenie do hry.------

Toľko ku troch súborom. V tretej časti tutoriálu si ukážeme postup pri vytvorení zložitejšieho oblečenia, spolu s vecami, na ktoré si je dobré dať pozor, stručne si vysvetlíme čo je to mesh, ako sa s nimi pracuje, a napokon si ukážeme najbežnejšie chyby pri tvorení.

Užitočné skratky pri práci v BS čerpané z readme file:

F3 – prepínaná medzi režimom voľnej a pevnej kamery. V režime voľnej kamery môžete pomocou myši otáčať kamerou všetkými smermi.

F5 – zapína a vypína trojrozmernú miestnosť.

F6 – zobrazí Simíka v pozícií s predraženými rukami. Môžete si tak prezrieť časti Simíka, ktoré môžu byť v normálnej pozícií skryté. Pre obnovenie normálnej pozície Simíka kliknite na tlačidlo "Obnoviť náhľad"

F7 – v režime pevnej kamery zobrazí Simíka s najväčším oddialením.

F8 – v režime pevnej kamery zobrazí Simíka s najväčším priblížením

F9 – zapína a vypína užívateľské rozhranie.

_________________

I believe I can fly
I believe I can touch the sky
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi http://www.luanasims.wz.cz/
NATA
Kakoš


Poeet p?íspivku : 1
Registration date : 10. 02. 11

PříspěvekPředmět: POKRAČOVANIE   10.02.11 23:37

Napísala si že to bude mať pokračovanie vysvetlíš čo je mesh...... chcela som skrátiť šaty ale neskrátili sa akurát že dole neboli modré ale sivé.čo mám robiť?
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi
Nikca01
Vážený občan
avatar

Poeet p?íspivku : 436
Age : 25
Registration date : 24. 11. 07

PříspěvekPředmět: Re: Začíname s oblečením : Krok za krokom k prvému tričku   09.06.11 13:39

Mesh je v podstatě základ daného downloadu, bez kterého se ti nezobrazí down ve hře :)
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi
Sponsored content
PříspěvekPředmět: Re: Začíname s oblečením : Krok za krokom k prvému tričku   

Návrat nahoru Goto down
 
Začíname s oblečením : Krok za krokom k prvému tričku
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sim - Line :: The Sims :: Tutoriály-
Přejdi na: